Partnerzy szkoły

Wyświetl wszystkich

Polish Roman Catholic Union of America

Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America, PRCUA) z siedzibą w Chicago jest najstarszą, niedochodową organizacją polonijną działającą nieprzerwanie od dnia założenia do dzisiaj. Założone w 1873 r. przez ks. Teodora Gieryka i ks. Wincentego Barzyńskiego, Zjednoczenie przez lata urosło do rangi największego w Stanach Zjednoczonych stowarzyszenia oferującego pomoc Polakom i Polonii. W swoich wczesnych latach PRCUA było pionierem programów społecznych, mających na celu pomoc finansową swoim członkom poprzez zbieranie datków dla wdów, sierot i potrzebujących. Zbierało też fundusze na budowę sierocińca i szpitala.

Pod koniec XIX wieku PRCUA wiodło prym wśród organizacji typu „fraternal” przyznając kobietom równe prawa - ponad dwie dekady przed 19. Poprawką do Konstytucji, która dała amerykańskim kobietom prawo do głosowania. Do 1902 r. liczba członków osiągnęła 19,000 i szybko rosła. W odpowiedzi na tę ekspansję, w 1913 roku organizacja zbudowała swoją siedzibę przy Milwaukee Avenue i Augusta Boulevard w Chicago – w tym samym budynku, który zajmuje dzisiaj. W tym czasie Zjednoczenie otworzyło także w swoim nowym gmachu bibliotekę, w której obecnie mieści się jeden z największych zbiorów książek polskich w Stanach Zjednoczonych.

W 1935 r. pod przewodnictwem prezydenta Josepha Kani założono pierwsze w Ameryce muzeum i archiwum etniczne, które stało się bezcenną skarbnicą zabytków z Polski i Polonii, dziś znaną jako Muzeum Polskie w Ameryce. Muzeum, mieszczące się na trzecim piętrze siedziby PRCUA, nie tylko przechowuje polską przeszłość w Ameryce, ale także promuje polską kulturę poprzez wystawy, koncerty, warsztaty sztuki ludowej itp.

PRCUA kontynuuje promowanie idei braterstwa wśród swoich członków sponsorując ogólnokrajowe turnieje sportowe, wydarzenia kulturalne i programy młodzieżowe. Organizacja dofinansowuje ponad 25 szkół języka polskiego i tańca w sześciu stanach, w których blisko 2,000 dzieci uczy się języka polskiego, tańców ludowych, piosenek, kultury, historii oraz poznaje polskie tradycje. PRCUA sponsoruje również programy dla nastolatków, takie jak coroczny Bal Kopciuszka i Księcia, organizowany w Illinois przez Grupę Kulturalną Dorosłych. Organizacja ma blisko 150-letnią tradycję wspierania przedsięwzięć charytatywnych. Podczas II wojny światowej członkowie wysyłali polskim uchodźcom żywność, środki medyczne i karetki pogotowia. W czasie stanu wojennego w latach 80. Zjednoczenie zebrało środki na zakup pięciu karetek, które trafiły do Polski. Zjednoczenie nadal wspiera wiele projektów charytatywnych.

Głównym filarem biznesowym PRCUA jest jego oferta finansowa: ubezpieczeń na życie i kont emerytalnych. Organizacja oferuje Państwu bogate portfolio produktów finansowych, zabiegając o bezpieczeństwo finansowe swoich członków na każdym etapie ich życia. Członkowie PRCUA mają również możliwość korzystania z oferty dodatkowych benefitów członkowskich jak np. stypendia naukowe dla młodzieży czy bezpłatna, dwujęzyczna gazeta Naród Polski.

Więcej informacji o PRCUA, jego historii, rozwoju oraz o tym, jak zostać członkiem, znajdą Państwo na oficjalnej stronie Zjednoczenia pod adresem https://www.prcua.org

Polish Roman Catholic Union of America