Wiadomości

Zbigniew Herbert
Wyświetl wszystkie

Obchody Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo,

W nadchodzącą sobotę, 9 października, obchodzimy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela. W Polsce święto to obchodzone jest corocznie 14 października, w rocznicę utworzenia w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława II Augusta pierwszego w Europie Ministerstwa Oświaty - Komisji Edukacji Narodowej, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Komisja działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty, począwszy od szkół elementarnych przez gimnazja aż do uczelni wyższych. Reforma objęła program nauczania, do którego wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego i wychowanie obywatelskie. Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele wprowadzonych przez nią rozwiązań miało swoja kontynuację.

W roku 1982, w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej. Niezależnie od polskiego święta, 5 października obchodzony jest również Światowy Dzień Nauczyciela (World’s Teacher Day), które jest międzynarodowym świętem proklamowanym przez UNESCO w 1994. Dzień ten upamiętnia podpisanie w 1966 roku „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanego przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy (MOP). Rekomendacja jest podstawowym dokumentem określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole są doskonałą okazją, aby podziękować nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie w krzewieniu polskości - języka, historii, geografii i tradycji - poza granicami kraju.

Z tej okazji uczniowie klas 2a i 2b wspólnie z wychowawcami klas - panią Barbarą Aksamit i panią Edytą Burdynski - przygotowali akademię słowno-muzyczną, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Akademia rozpoczyna się w dniu 9 października o godzinie 10:15 am w audytorium naszej szkoły.

Przypominamy, że maski są obowiązkowe w całym budynku szkolnym.

Zapraszamy serdecznie!

Dzień Edukacji Narodowej 2021

Partner szkoły

Polish Roman Catholic Union of America Wyświetl wszystkich

Polub nas na FB