Wiadomości

Zbigniew Herbert
Wyświetl wszystkie

Książka Ewy Krzywiec pt. "Cztery listy do Pana Boga" dostępna w sprzedaży online

Debiut pisarski Ewy Krzywiec - doświadczonej pedagog, nauczycielki w SJiKP im. Zbigniewa Herberta - to powieść obyczajowa “Cztery listy do Pana Boga”, w której autorka przedstawia historię mieszkającej na wsi rodziny, znajdującej się w bardzo złej sytuacji materialnej. Najważniejszy bowiem w tej rodzinie jest alkohol - jej faktyczny pan i władca. Ojciec pije, pije i bije. Swoją agresję, frustracje i wszelkie niepowodzenia wyładowuje na swoich najbliższych. Matka nie potrafi nic zrobić z tą sytuacją, jej i dzieciom towarzyszy nieustający strach przed tym, co za chwile może się wydarzyć. Nie wyobraża sobie jednak innego życia, nie potrafi podjąć decyzji o jakichkolwiek zmianach. Lepszy przecież mąż i ojciec alkoholik, niż żaden – takie są realia i stereotypy na polskiej wsi. Osoby postronne i instytucje nie są w żaden sposób zainteresowane pomocą rodzinie. W rezultacie, bohaterowie nie mają szans na wyjście z sideł przemocy i psychicznego umęczenia. Bezbronne dzieci bardzo chcą by zdarzyło się coś, co na zawsze odmieni ich życie, ale pozostaje im jedynie pisać do Boga listy z prośbą o cud.

Nie ma większego upokorzenia, niż bać się bliskiego człowieka – tymi słowami Ewy Krzywiec można podsumować przesłanie “Czterech listów do Pana Boga”. Książki, która zwraca uwagę na często przemilczany temat patologii w rodzinach alkoholików, ze szczególnym wskazaniem na tragedię dzieci alkoholików.

Agata Kopacka, dyrektor naszej szkoły, tak zrecenzowała powieść Ewy Krzywiec:

Czytając „Cztery listy...” zapomniałam o otaczającej mnie rzeczywistości i znalazłam się w świecie wykreowanym przez autorkę. Otaczała mnie socjalistyczna prowincja wraz z pustką intelektualną mieszkańców wsi. Właśnie tam rozgrywa się akcja. Autorka z wielkim wyczuciem formy ukazała tragiczny charakter egzystencji ludzkiej w obliczu tragedii. Komunistyczna władza, kościół, szkoła nie są zainteresowani pomocą poszkodowanym. Bohaterowie poruszają się jak w zaczarowanym kręgu błędnego koła. Pozostaje tylko pisać listy do Pana Boga, lecz czy On je wysłucha? Zachęcam do lektury „Czterech listów do Pana Boga” – książki napisanej by zwrócić uwagę na krzywdę dzieci w rodzinach alkoholików. Zachęcam do nabycia pozycji „Cztery listy do Pana Boga”.

Ewa Krzywiec urodziła się we wsi Podłęż nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Dzieciństwo, młodość, i część dorosłego życia spędziła w Polsce. W 1997 roku wyemigrowała do USA i od kilkunastu lat mieszka w Palos Heights na przedmieściach Chicago. Jest absolwentką Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. Z zawodu nauczycielka, początkowo pracowała w szkołach w Polsce, a obecnie związana z polonijnymi placówkami oświatowymi w Chicago i na jego przedmieściach. Zawodowo jest brokerem rynku nieruchomości. Ma troje dzieci i troje wnuków.

W sprzedaży znajdują się dwie książki Ewy Krzywiec: jej debiutancka powieść “Cztery listy do Pana Boga” i najnowsza pozycja “Wspomnisz moje słowo”. W przygotowaniu są 2 następne, które ukażą się w tym roku (2017).

Kup "Cztery listy do Pana Boga" online

Partner szkoły

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Wyświetl wszystkich

Polub nas na FB