Wiadomości

Zbigniew Herbert
Wyświetl wszystkie

"Polonia rusza do boju" - wystawa w Muzeum Polskim w Ameryce z okazji stulecia niepodległości Polski.

Wystawa "Polonia rusza do boju: Stulecie Niepodległej" zorganizowana przez Muzeum Polskie w Ameryce prezentuje działania wyzwoleńcze polonijnych organizacji i losy żołnierzy Armii Polskiej. Oryginalne obiekty z kolekcji Muzeum, a także materiał filmowy sprzed stu lat przybliżą ten rozdział działań Polaków w Ameryce na rzecz Niepodległości Polski.

Wolna Polska była marzeniem wszystkich Polaków w Ameryce. Organizacje paramilitarne postulowały utworzenie armii narodowej na bazie imigrantów. Pomysł ten zrealizowano podczas I wojny światowej. W kwietniu 1917 r. Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Niemcom, a dwa miesiące później prezydent Francji Raymond Poincaré podpisał dekret o utworzeniu Armii Polskiej we Francji. Umowa między rządem francuskim i amerykańskim umożliwiła formowanie polskich oddziałów wojskowych na terenie USA. Rekrutacja do Armii Polskiej rozpoczęła się w październiku 1917 r. - ogółem zgłosiło się ponad 38 000 wolontariuszy. Jednocześnie ponad 300 000 obywateli amerykańskich polskiego pochodzenia służyło w armii amerykańskiej z nadzieją, że przyczynią się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wystawa będzie otwarta do 10 marca 2019 roku.

Więcej informacji o wystawie

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy

Polonia rusza do boju: Stulecie Niepodległej

Partner szkoły

Swift Nature Camp Wyświetl wszystkich

Polub nas na FB