Wiadomości

Zbigniew Herbert
Wyświetl wszystkie

Obchody Święta Niepodległości

Rada Szkoły wraz z Radą Pedagogiczną serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w obchodach Święta Niepodległości w Szkole Języka i Kultury Polskiej im Z. Herberta.

W sobotę, 12 listopada, w szkole odbędzie się spotkanie z Wiesławem "Wesleyem" Adamczykiem, autorem książki "When God looked the other way" ("Kiedy Bóg odwrócił wzrok"). Magazyn literacki "Książki" wybrał tę pozycję jako Książkę Roku 2010.

Program spotkań z autorem:

  • 10:30-11:00 - klasy II-V
  • 11:15-12:15 - klasy VI-XI

Wiesław Adamczyk był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.

W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec. W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość. Norman Davies w swojej przedmowie napisał:

Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż "Kiedy Bóg odwrócił wzrok".

Wiesław Adamczyk mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jest emerytowanym chemikiem, doradcą podatkowym oraz uznanym brydżystą sportowym.

Partner szkoły

Polish & Slavic Federal Credit Union Wyświetl wszystkich

Polub nas na FB