Wiadomości

Zbigniew Herbert
Wyświetl wszystkie

X Światowy Zjazd Nauczycieli na Monte Cassino

W dniach 17-19 maja odbył się X Światowy Zjazd Nauczycieli na Monte Cassino. Centralnym momentem zjazdu były obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Motywem przewodnim wydarzenia były Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, w ramach projektu edukacyjnego o tym samym tytule.

Organizatorem zjazdu był Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Naszą szkołę reprezentowała pani Irena Woźniak, dyrektor szkoły, wspólnie z przedstawicielami Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Program zjazdu obejmował uroczystości pod cokołem 6. Pułku Piechoty im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano oraz koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Sesja I - Polacy Światu:

  • "Żołnierze Andersa - długa droga do Ojczyzny"
  • Produkcja filmów historycznych i ich efekt edukacyjny na przykładzie "Czerwonych Maków" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Z tematem zapoznała uczestników pani Agnieszka Będkowska z Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
  • Prelekcja Iwony Haberny "Jak wykorzystać smartfony w pracy młodego historyka"

Sesja II - Wschód Zachód - łączy nas Polska:

  • Prezentacja serii książeczek dla najmłodszych z cyklu "Zwierzęta wojny" przez pana Wojciecha Filabera
  • Promocja książki "Jego były 'Czerwone Maki'" dr Bogumiły Żongołłowicz z Australii
  • Turniej "Misia Wojtka" realizowany przez Annę Smoleńską i Agnieszkę Folcik z Włoch
  • Projekt "Drzewo Bohatera" łączący pokolenia, przedstawiony przez Edytę Gierycz z Kataru

W ramach zjazdu uczestnicy mieli okazję zwiedzić Rzym i Neapol. Wycieczka do Neapolu odbyła się śladami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, żołnierza spod Monte Cassino.

Uroczystości złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przez delegacje poszczególnych krajów na grobie generała Władysława Andersa odbyły się 19 maja. Podczas zwiedzania Opactwa Benedyktynów, uczestnicy zjazdu mieli okazję obejrzeć wystawę "Szlaki Nadziei. Odyseja wolności", zaprezentowaną przez dr Mateusza Marka, zastępcę Dyrektora Biura Współpracy Międzynarodowej IPN.

X Światowy Zjazd Nauczycieli był okazją do oddania honoru żołnierzom poległym na polu bitwy. Pamięć o nich pozostaje ciągle żywa.

Partner szkoły

VC Taxes & Accounting Wioletta Cieply Wyświetl wszystkich

Polub nas na FB